Rus Dövme Criminal

 

1960'lardan 1980'lere kadar, Arkady Bronnikov Sovyetler Birliği'nin her yerinde hapishane ve ıslah tesislerini ziyaret etti. Dövme sanatını çözmek için binlerce dövmeli mahkumu fotoğrafladı ve dövmelerine göre suçluları tespit ederek bir çok suçun çözülmesine yardımcı oldu. Burada güllerin, yılanların ve kovboyların gerçekte ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz...

Rus Dövme Criminal

Üzerinde "ABD" yazan dolar banknotları, gökdelenler ve makineli tüfek, bu mahkumun Amerikan mafyası benzeri yaşam tarzına olan sevgisini yansıtıyor. Gözler öbür mahkumlara ithafen "Seni izliyorum" anlamına geliyor.

Rus Dövme Criminal

Bu dövme, Zeus'u kandırdıktan sonra ebedi ceza olarak bir kayaya zincirlenen Prometheus mitinin bir varyasyonudur. Yelkenli gemi, hamilinin normal işle uğraşmadığı anlamına gelir; o kaçmaya eğilimli gezgin bir hırsızdır.

Rus Dövme Criminal

Göğüse veya sırta yapılan manastırlar, kiliseler, katedraller, Meryem Ana, azizler ve melekler mafyaya ve örgüte bağlılığı temsil eder. Kafatasları ise cinayetten hüküm giyildiğini ifade ediyor. Tabutlarda benzeri şekilde cinayeti temsil etmekte.

Rus Dövme Criminal

Köprücük kemiğindeki sekiz köşeli yıldız dövmesi, yüksek rütbeli bir çete üyesi olduğu anlamına geliyor. Teşkilatın kurallarını bozan ve emniyet yetkililerinin yanında yer alan yankesicilere, zorla bir papyon takılırdı. Papyondaki dolar işareti, bu adamın ya çok marifetli bir kasa kırıcısı ya da para aklayan bir suçlu olduğuna işaret ediyor.

Rus Dövme Criminal

Boynun etrafını saran bir yılan, uyuşturucu bağımlılığının bir işaretidir. Görseldeki suçlunun giydiği pantolon; Sovyetler Birliği'ndeki en katı hapishane rejiminin üniformasıdır. Buraya gönderilen suçlular, cinayet veya pedofili gibi ağır suçları işleyen "osobo opasnim retsidivistom" (aşırı tehlikeli suçlular) olarak bilinir. Şartlı tahliyeye tabi değildirler.

Rus Dövme Criminal

Omuzlardaki apoletler, sisteme karşı anarşist bir tutum sergilemeyi temsil eder. Genellikle 'majör' veya 'albay' anlamlarına geldiği için yüksek rütbeli suçlular tarafından yaptırılır. Üç yıldızlı veya kafataslı apoletler şu anlama gelir:

"Ben kamplarda çalışan bir köle değilim, kimse beni çalışmaya zorlayamaz"

"Güçlü kazanır - zayıf ölür"

"Atlar çalışırken ölür."

Rus Dövme Criminal

Bu Müslüman mahkum karnında inancını temsilen hilal şeklinde bir dövme taşıyor. Sağ kolundaki deniz feneri ise özgürlük arzusunu gösteriyor ve her bilek kelepçesi onun beş yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldığı anlamına geliyor. Kolundaki dövmelerde ise:

"Beni hatırla, beni unutma"

"Seni 15 yıl bekledim"

yazıyor.

Rus Dövme Criminal

Karın üzerindeki gözler eşcinselliği ifade eder (penis yüzün 'burnuna' denk gelir). Omuzlardaki yıldızlar bu mahkumun otoriteye - hükümete karşı yüksek suçlar işlediğini gösteriyor. Madalyalar Komünist devrimden önce var olan ödüllerdir ve bu nedenle Sovyet rejimine meydan okumanın işaretleridir.

Rus Dövme Criminal

Bu mahkumun göğsündeki gül, hapishanede 18 yaşına bastığı anlamına geliyor. Sağ ön kolundaki "SOS" yani "Spasite Ot Syda Produc" pek çok anlama tekabül eder. Kimi kaynaklara göre (Beni yargılanmaktan kurtar) anlamına gelir ya da "Suki Otnyali Svobodu" (Kaltaklar özgürlüğümü çaldı).

Rus Dövme Criminal

Bu adamın sağ kolundaki metinde:

"Sevgiyi ve özgürlüğü koru", sol kolunda "Günahkar", göğsünde "Herkes kendine ait" yazıyor ve kafataslarının altındaki sözcüklerde

"Tanrı herkese, herkes Tanrı'ya karşı"

yazıyor. Silahlı bir kovboy; risk almaya ve her fırsatı değerlendirmeye hazır bir mafya üyesine işaret ediyor.

Rus Dövme Criminal

Kafatası ve çapraz kemikler, bir mahkumun ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını gösteriyor. Elbisesini 'oltayla yakalayan kız' genellikle tecavüzden hüküm giyenleri sembolize eder. Karnının üstündeki kelimelerde

"Fakirliğe ve talihsizliğe lanet olsun"

yazıyor. Göbeğinde, asil bir adama ihanet eden baştan çıkarıcı bir kadının sembolü olan Giorgione’nin tablosu Judith'in (1504) bir versiyonu var.

Rus Dövme Criminal

Nazi sembolleri (swastika) bir mahkumun faşizan sempatilere sahip olduğu anlamına gelebilir, ancak daha çok hapishane veya kamp yönetimine karşı bir protesto olarak yaptırılır. Sovyet döneminde hapishane yetkilileri bu dövmeleri ciddi işkencelere tabi tutarak silerlerdi. Deniz kızı dövmesi ise genellikle çocuk tacizi suçundan hüküm giymeyi temsil eder.

Rus Dövme Criminal

Bu mahkumun kolunda ise "Mahvolmuş gençliğim için teşekkürler canım anavatan" yazıyor. Boyundan geçen bir hançer; bir suçlunun cezaevinde cinayet işlediği ve daha fazla adam öldürmek için kiralanabileceği anlamına gelir. Kan damlaları, işlenen cinayetlerin sayısını gösterir.

Rus Dövme Criminal

Bu mahkumun omuzlarındaki şeytan dövmeleri otoriteye nefreti temsil ediyor. Bu dövme çeşidi, sisteme doğru dişlerin gösterilmesi olan oskal (sırıtma) olarak bilinir. Bazen bunlara Sovyet karşıtı metinler eşlik edebilir.

Rus Dövme Criminal

Madonna ve Çocuk, talihsizlik ve sefaletten koruyan bir mafya tılsımıdır. Aynı zamanda, bireyin küçük yaşlardan beri gayrimeşru olduğu anlamına gelir: "Hapishanenin çocuğu".

Rus Dövme Criminal

Çift başlı kartal, 15. yüzyıla kadar uzanan bir Rus devlet sembolüdür. Komünizmin çöküşünden sonra, Rusya Federasyonu'nun arması ve sembolü olarak orak ve çekiç yerini aldı. Bu Sovyet dönemi fotoğrafı, SSCB'ye karşı cesur bir öfke sembolüdür; Özgürlük Heykeli, bir özgürlük özlemi anlamına gelir.

Tüm fotoğraflar: Arkady Bronnikov / FUEL

Rus mafya ve dövme literatürüne dair önerdiğimiz bir film var: Eastern Promises (Şark Vaatleri). Kesinlikle bir başyapıt, bu temaya meraklı olan herkesin izlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz...

Let's Tattoo galerisini görüntülemek için tıklayın.