Dövme Tattoo Piercing

Dövmenin Tıbbi Mucizeleri

Bu yazımızda, antik dönemden günümüze kadar süregelen dövme işleminin potansiyel iyileştirici güçlerini ve tıbbi kullanımlarını inceleyeceğiz.

Dövme sanatı binlerce yıldır var, ancak anlamları ve amaçları zaman içinde büyük ölçüde değişime uğradı. Örneğin antik Mısırlılar, inançlarına ve büyüye olan eğilimlerine bağlı olarak koruyucu misyonda dövmeler yaptırıyorlardı. Diğer kültürlerde ise dövme yaptırmak bir geçiş ayinidir ve bir kişinin kültürel mirasıyla eş anlamlıdır. Fakat bazı insanlar içinse dövmeler tamamen kozmetik ve görsel amaçlarla yaptırılır.

Bununla birlikte, araştırmacılar dövme yapımının başka bir nedenini daha keşfettiler. Hem antik toplumlarda hem de günümüz çağında bazı insanlar için dövmelerin tıbbi bir amacı olduğu fark edildi. Burada dövme işlemi ile ilgili farklı tıbbi güçlere bakıyoruz.

 

Tıbbi Dövmenin Eski Yöntemleri

Tıbbi dövmenin ilk kanıtı dünyanın en ünlü mumyası Otzi'de bulunabilir. "Buz Adam" olarak da bilinen Otzi, 1991 yılında Alpler'de keşfedilen 5300 yıllık bir mumyadır. Vücudu, binlerce yıldır bir buzulun altında hapsolmuş ve oldukça iyi korunmuştur. Bu sebeple deri üzerindeki dövmeler bile sağlıklı bir şekilde görünmektedir.

Otzi'nin dövmeleri, sırtının alt kısmında ve ayak bileklerinde birkaç grup kısa çizgi ve sol bileğinin etrafında iki bant içerir. İlginç bir şekilde, dövme antropoloğu Lars Krutak, bu dövmelerin % 80'inin geleneksel Çin akupunktur noktalarıyla, özellikle romatizma ve mide-bağırsak problemlerini tedavi etmek için kullanılanlarla örtüştüğünü keşfetti. Bu, Otzi'nin dövmelerinin kozmetik bir amaçtan daha fazlasına sahip olduğunu kanıtlıyor.

Dövme yapmaya bu görünüşte tıbbi yaklaşımın bir başka örneği, 1000 yaşındaki Perulu bir kadın mumyasının daha incelenmesiyle keşfedildi. Çeşitli sembolik ve hayvan motifi benzeri dövmelerin yanı sıra, boynunda alışılmadık bir şekilde üst üste binen daireler vardı.

Gratz Tıp Üniversitesi'nden araştırmacı Maria Anna Pabst kalıntıları analiz etti ve boyun bölgesindeki dövmelerin mürekkebinin hammaddesinin sadece sıradan bir kül veya kurum olmadığını buldu. Bunun yerine, bu dövmeler bitki materyalleri içeriyordu. Pabst şu sonuca varmıştır:

"Farklı malzemeler kullanırsanız, farklı işlevleri vardır."

Ve bitkiler eski tıbbi tedavi yöntemlerinde kullanıldığından, bu dövmelerin işlevinin boyun kaslarındaki ağrıyı hafifletmek olabileceğine olan inanç güçlendi.

Alaska kıyılarında bulunan St Lawrence Adası'ndaki Yupiget kadınları arasında da iyileştirici dövme uygulamaları tespit edildi. Lars Krutak, Yupigetler'in deri dikişi olarak bilinen bir dövme yöntemi kullandığını keşfetti. Üretilen geometrik tasarımlardan kaç tanesinin eklemlerin etrafına yerleştirildiğini belirledi. Daha fazla araştırma yaptıktan sonra Krutak, klanın bir üyesi bir eklemi burktuğunda, iyileşmeyi desteklemek için şişmiş alan üzerine noktaların dövüldüğünü keşfetti. Eklem dövme uygulaması, 'Kayan' erkek ve kadınları ile Papua Yeni Gine'nin 'Inland Aroma' kabileleri arasında da görülmüştür.

 

Dövme ve Akupunktur Arasındaki İlişki

Bu vakaların her birinde, dövmenin belirli sağlık yararları olduğu düşünülüyordu - en önemlisinin ise yaşanan ağrılarda azalma gösterdiği inancı diyebiliriz. Krutaklar klasik akupunktur noktaları ve dövmelerin konumu arasındaki benzerlikleri fark etti. Burada ikisi arasındaki bağı keşfediyoruz.

Henüz farkında değilseniz, akupunktur eski Çin tıbbında keşfedilen ve geliştirilen tamamlayıcı bir terapi şeklidir. Kabaca süreç, belirli tıbbi sorunların önlenmesi veya hafifletilmesi için vücudun belirli noktalarına ince iğnelerin sokulmasını içerir diyebiliriz.

Deride mikro yaralanmalar yaratmak, çeşitli bedensel tepkileri tetikler. Beyaz kan hücreleri, amino asitler ve serotonin gibi nöropeptitler, ağrıyı azaltmak, iltihabı azaltmak, enfeksiyonla savaşmak ve yaralanma noktasında yerel dolaşımı artırmak için salınır. Dövme işlemi birkaç yönden farklı olsa da, çok benzer reaksiyonları teşvik eder.

Dövme genellikle daha az derinlikte aynı anda birden fazla iğne ile cildi delen bir makinenin kullanımını içermesine rağmen, meydana gelen uyarım da terapötik bir etki sağlayabilir. Bu nedenle dövme, elektro-akupunktur yöntemleriyle karşılaştırılmıştır.

American Journal of Human Biology'de yapılan bir araştırma da dövmelerin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini keşfetti. Vücudunuz, alışılmadık maddeye (mürekkep) saldırarak dövme sürecine yanıt verir. Bu süreç sırasında vücut hayati antikorlar üretir. Zamanla bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Vücut sonunda mürekkebi kabul eder, cilt iyileşir ve dövme kalıcı bir özellik haline gelir.

 

Dövmelerin Alternatif Tıbbi Faydaları

İyileştirilmiş bağışıklığa ek olarak, dövme yaptırmanın stres seviyelerinin azalması da dahil olmak üzere bir dizi başka sağlık yararıyla da bağlantısı olduğu gözlemlendi. Araştırmalar, birden fazla dövmesi olan kişilerin, stres hormonuna sebep olan kortizol seviyelerinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Dahası, dövme yaptırırken gerçekleşen adrenalin ve endorfin salınımı, bazı insanların gerçekten acı veren süreçten keyif aldığını gösteriyor!

Çağdaş kültürde, dövme yapmanın tıbbi güçleri, genellikle fiziksel sağlık yararlarına karşı iyileştirilmiş refah üzerine odaklanmaktadır. Dövmeler, nihayetinde kişiye bağlı olarak çeşitli farklı anlamlarla yaratıcı şekilde oluşan bir kendini ifade etme biçimidir. Bazıları için dövme, kendine olan güveni artırmak için estetik ve kozmetik bir şekilde kullanılır. Diğerleri, kalıcı bir sanat eserinde birisini veya kendileri için anlamlı olan bir şeyi anmak isterler. Bu kişiler için dövmenin anlamsal boyutu daha esastır.

Dövmeler ilginç bir şekilde kullanıcıların geçmiş travmalarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılıyor. Dövme sanatçısı Paul Booth şöyle açıklıyor:

“Hayatta kalmak, acının tahammülü ve nihayetinde bu deneyimi geçmişinizin bir parçası olarak temsil eden bir imge iyileştiren şeyin ta kendisidir. Sonuç itibariyle güçlenmiş hissediyorsun çünkü bununla acı çektin ve hayatta kaldın."

Bu anlamda dövmeler, akupunktur gibi alternatif bir terapi şekli olarak anlaşılabilir. Fakat bu noktada çözülen ağrı fiziksel değildir. Bunun yerine dövmelerin iyileştirici gücü, kullanıcının daha derin duygusal acıları atlatmasına yardımcı olmaktan gelir. Bu durumda dövme yaptıran kişi, Paul'un belirttiği gibi dövme, fiziksel olarak acı veren bir deneyime karşı koyup dayanma yoluyla duygusal bir güçlülük, deneyim ve dayanıklılık geliştirir.

Tıbbi dövme yapmaya yönelik tutumda vurgulanan şey terapötik etkileridir. Artık çok az insan fiziksel rahatsızlıklarını iyileştirmek için dövmelere güveniyor ve çoğu kişi zaten eski dövme uygulamalarının ve alternatif tıbbın iyileştirici güçlerine güvenmiyor.

Bunun yerine, dövmeler artık tercih eden bireylerin genel refahını iyileştirmesinin bir yoludur. Bu, kendini ifade etme özgürlüğüne veya yeni dövmeyle artan güven seviyelerine bağlı olabilir. Bununla birlikte çağdaş dövmenin tıbbi faydaları, kapatmayı sağlamak kadar basit olabilir. Görünüşe göre bu artık dövmelerin kullanıcılarına sunduğu gerçek iyileştirici güç olarak ele alınabilir...

Diğer yazılarımız için tıklayın.

Kaynakça