LA Originals dövme hip-hop

Bir Başyapıt: LA Originals

 

Dövme sanatı ve etrafında pek çok kültürün gelişimini işleyen Netflix belgeseli LA Originals, iptal edilen SXSW Film Festivali'nde planlanan ilk gösterimi yapamadı, fakat şimdi daha fazla gecikmeden dijital platformlarda yayın hizmetine başlıyor. Latin kökleriyle kültürler arası bir fenomene ilham veren Los Angeles'lı sanatçı Mark "Mister Cartoon" Machado ve Estevan Oriol'un kariyerlerini nasıl inşa ettiklerini ve kültüre verdikleri ilhamı düşünürsek festivalde gösterimin olmaması bir hayli üzücü bir durum oldu.

 

LA Originals:  İzlenmeye Değer mi?

Cartoon ve Estevan, 1992'de tanışmalarının evvelinde de çok iyi sanatçılardı fakat birlikte, daha büyük şeyler için kaderlerinin kesişmesi kaçınılmazdı. Mr. Cartoon adını duyurmaya bir graffiti sanatçısı olarak başladı ve hip-hop yıldızlarının (Eminem, 50 Cent, çeşitli Wu Tang üyeleri) ve onlar kadar havalı olmak isteyenlerin elit dövme sanatçısı bir üstat haline geldi. Estevan, House of Pain ve Cypress Hill'in eski menajeri ve akıl hocası olup, iki ekibin fiilen kadrosunda fotoğrafçı oldu. Sanatını ve eşsiz objektifini dergi, fotoğraf çekimleri ve müzik-video prodüksiyonlarıyla harmanlayıp yönetmenlik yaparak eşsiz bir kariyere dönüştürdü.

Peki bu durum bizi neden etkilemeli? Hapishane çizimleri/graffitiden ilham alan t-shirt ve dövmelerde sanat gördüyseniz, bu büyük olasılıkla Mr. Cartoon'un tarzından esinlenmiştir. Aynı etki Estevan'ın 1990'larda ve 2000'lerde medyanın her köşesinde bulunan lowrider-sokak partisi temalarının fish eye lensler ile çekilmiş müzik videoları ve albüm kapakları için de geçerli. İkili; farkında olmadan, sanatları ve vizyonlarıyla beraber devasa bir devrim yarattılar.

Belgeselde Estevan, kendisi ve Cartoon'un çalışmaları hakkında yorum yapacak herkesi izliyor: Birkaç vurdumduymaz Hızlı ve Öfkeli oyuncu kadrosu, Shepard Fairey, Sons of Anarchy'den bir adam, çok sayıda Eminem, Kobe Bryant (!), Danny Trejo, Brian Grazer, Snoop Dogg, Travis Barker, kendini “Skid Row Belediye Başkanı” ilan eden Pepper ve daha niceleri bu belgeselde yer alıyor. Tüm katılımcılar belgeselin tutku ve abartı ile çekilmiş olduğunu garanti ediyor, fakat sizce Los Angeles'ı kasıp kavuran bu ikili bunu hak etmiyor mu?

 

Size Hangi Filmleri Hatırlatacak?: Grunge kültürünün patlamasıyla ilgili 1996 tarihli 'Hype!' belgesini hatırlayın. LA Originals'da gördüğümüze paralel bir hareketi anlatıyor.

 

LA Originals, yıldızlar törenini anımsatacak derecede kalabalık katılımcıları ve nesnel bir yorum eksikliği barındırmaması sayesinde sesini büyük ölçüde duyurma şansı veriyor. Cartoon'un tasarladığı Nike ayakkabılarını gösterdiği ve okul çocuklarına hayallerinin peşlerinden koşma konusunda ilham verici öğütler verdiği sahneler çok etkileyiciydi. Bu adamlar Los Angeles'ın şiddet, bağımlılık ve yoksulluk dolu mahallelerinde böylesine mütevazı kalabilmeyi başarmış olmasaydı, yarattıkları etkiye ikna etmeleri çok daha zor olabilirdi. (Bilhassa, Estevan madde bağımlılığından kısaca bahsediyor.) Özetle bildiklerini aldılar, geliştirdiler, icra ettiler ve arkalarına yaslanıp büyük bir harekat haline geldiğini izlediler.

Tavsiyemiz: kesinlikle izleyin. Dövme sanatının Amerika'da nasıl popülerleştiği, Latin kökenli müziğin ve hip-hop kültürünün adeta organize bir şekilde nasıl trend hale geldiği, sokak kültürü, dönemin sosyal adaletsizlikleri gibi temalara ilgi duyuyorsanız kaçırmamanız gereken bir başyapıt. Özellikle her dövme sanatçısının izlemesi gereken bir yapım. İlham verici pek çok diyalog ve sahneyle karşılaşabilirsiniz, şimdiden hazır olun 🙂

Let's Tattoo - Instagram

Let's Tattoo - Dövme