afrika kabile dövme tattoo

Afrika'da Dövme Kültürü

Afrika, dünya sahnesinde dövme kültürüne ev sahipliği yapan en eski kıtadır. Afrika, Libya'da yapılan arkeolojik çalışmalarla beraber MÖ 2000'lü yıllara ait dövmeli bir mumyanın bulunmasından, Antik Mısır geleneklerinden günümüz siyahi kabilelerine kadar uzanan zengin bir dövme tarihine tanıklık eder. Antik Mısır dönemi yapılan dövmelerin doğurganlık ve tanrılara tapınma gibi dini şeyleri sembolize ettiğine inanılırken, Afrika'nın diğer bölgelerinde başka anlamları vardır.

Fakat öte yandan Kuzey Afrika, tarih boyunca İslami etkilerden dolayı dövme yapma ve yaptırmayı büyük ölçüde tabu olarak gördü. Dövmelerin Tanrı'nın armağanı olan bedene zarar veren bir materyal, bir yasak olarak ele alındığı bir inanç hakimdi. Her şeye rağmen, Kuzey Afrika'da belki de bir alt kültür olarak ve belki de isyandan doğan bir dövme tarihide yok değil.

Afrika'nın Sahra bölgesinde, cilt kazıma olarak bilinen benzersiz bir dövme uygulaması var. Bu işlemi yapan kişi, deriyi belirli desenlerde kesmek için keskin bıçaklı bir alet kullanıyor. Sonunda kesilen derinin üzerinde yara dokusu oluşuyor ve deri iyileştiğinde kesik izleri desen olarak şeklini koruyor. Enfeksiyon riski nedeniyle tehlikeli olsa da, kabileler bu yöntemi kötülükten korunmak için bir tılsım olarak kullanıyor. Öte yandan bazı kabilelerde ise daha ilginç bir inanış hakim. Ergenlik çağındaki erkek çocuklarının yetişkinliğe geçişi bu işleme gösterecekleri dayanıklılıkla kabul görüyor. Bu işlemi görmemiş erkek çocuklarının evlenmesine veya erkek olarak adlandırılmasına kabile kurallarınca izin verilmiyor.

Günümüzde benzer bir süreç olan skatrizasyon (deri oyma) yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanatçı deriyi derinlemesine kesiyor ve ardından yaraya kurum veya kül sürüyor. Kurum veya kül, yaranın üzerindeki derinin yukarı doğru çıkmasına neden olarak üç boyutlu kabarık bir yara izi oluşmasını sağlıyor.

Öte yandan Afrika'da, günümüzde dövme sanatı tekrardan popülerlik kazanmıştır. Birçok kabilede dövmelerin karmaşıklığı kişinin sosyal durumunu yansıtır.

Farklı inanışların, farklı ritüellerin hakim olduğu bu eşsiz kıtada, incelediğimiz zaman alışılmışın dışında pek çok şeyle karşılaşabiliyoruz. Dövme konusunda değindiğimiz bu yazıda piercing konusundan pek bahsedemedik. Fakat bugün piercing literatürüne labret diye geçen yaygın kullanımın kökenleri bile Afrika'lı kabilelere dayanmaktadır.

 

Let's Tattoo - Dövme

Afrika Halkları