Dövme yaptırırken dikkat edilecek hususlar

Sağlık açısından oldukça az zarara sahip çoğunluğu organik maddelerden oluşan boyalarla vücuda işlenen dövme işleminde en dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelen öncelikle sterilizasyondur. Titiz, steril ve işin ahlakına uygun biçimde çalışıldığı takdirde, dövmenin ne dövme sanatçısına ne de dövmeyi yaptıran kişiye bir zararı bulunmamaktadır.
Tüm bu koşullar yerine getirildikten sonra ikinci planda kalan kaygı ise yine çok önemli, o da estetik…
Estetik algısı olan ve gerçekten bu işi maddi kaygı gütmeksizin, tamamen aşkla ve içinden gelerek yapan sanatçıların ortaya çıkardığı işleri düşününce, işini severek yapan bir dövme sanatçısının ellerine kendinizi bırakıp, arkanıza yaslanıp, vücudunuzun alacağı son hali heyecanla beklemekten başka bir kaygınız kalmıyor geriye.

Bakım

  • Dövmenin yapıldığı gece üzerindeki koruyucuyu (streç vb) çıkarmamanız gerekir. Ardından sabah kalktığınızda dövmenin üzerindeki koruyucuyu çıkartıp, ardından antibakteriyel sabun ile dövmenizi bastırmadan ya da kaşımadan, yumuşak hareketler göstererek elinizle yıkamalısınız. Sonraki gece de koruyucu bir madde ile dövme sarılmalıdır. Dövmenin büyüklüğüne ve cildinize göre, boya veya kan dışarı çıkabilir veya açık yara olduğundan sürtünmeden dolayı aşınarak tahrip olabilir.
  • Dövme yapıldıktan sonra bölgeyi asla kaşımamalısınız. Bölge kurudukça sanatçının tavsiye ettiği bakım kremiyle bölgeyi (yapıldıktan sonraki ilk 3-4 gün, en az 7-8 kere) nemlendirmelisiniz. Fakat kremi sürerken ne çok fazla, ne de çok az olması çok önemlidir. Yalnızca bölgeyi nemlendirecek kadar sürülüp, fazlalık varsa alınmalıdır. Çünkü kremin fazla sürülmesi bölgeyi iyileştirmez, aksine kabuk tutmuş olan bölgenin kabuk atmasını engeller.
  • Dövmeniz iyileşene kadar doğrudan güneş ışığı, sıcak su, soğuk su, jakuzi, sauna, hamam veya deniz gibi olağan dışı olan faktörlerden korunmalısınız.
  • Dövmenizin üzerine kirli ellerle dokunmamalısınız ve krem sürmeden önce muhakkak ıslak mendille nazikçe dövmenin üzerini silmelisiniz.
  • Dövmenizin üstündeki kabukları soymak veya iyileşme sürecinde kaşımak gibi bir harekette bulunmanız, hem sağlığınız açısından, hem de dövmenizin bozulmaya uğramaması açısından oldukça önemlidir.
  • Dövmenizle ilgili olağanüstü bir sorun yaşamanız durumunda sanatçınızla iletişime geçmeniz gerekir.
  • Burada belirtilen maddelerin her biri özen göstererek uygulanmalıdır. Dövme bakımı sandığınız kadar zor değildir. Fakat bakımı aksatmanız veya önemsememeniz durumunda dövmenizle ilgili sorun yaşama ihtimaliniz oldukça artacaktır.